"Shodli jsme se na tom, že zavedení institutu nezávislého ombudsmana je velmi komplikované a vyžaduje změnu zákona o hlavním městě, to je ale na dlouhé lokty. Navíc by to byl zaměstnanec hlavního města, tak jakou by pak měl nezávislost," upozornila radní na problém. Udženija považuje v rámci boje proti korupci za stěžejní takzvaný rodný list zakázek, který mohou Pražané najít na webových stránkách hlavního města. Ten přinese přehledné informace od zadání veřejné zakázky, průběhu výběrového řízení až po uzavření smlouvy. "Některé informace jsou přístupné už nyní. Kompletní systém bude fungovat už od příštího roku," dodala.
Dalším důležitým bodem strategie jsou také jednoduchá pravidla pro převod majetku. Ta umožňují zájemcům dostatečnou dobu na koupi, protože dochází k prodloužení doby zveřejnění prodeje na úřední desce na 45 dnů, místo zákonných 15 dnů. V případě veřejných zakázek radní předpokládá, že schválené protikorupční postupy města budou platné i pro zástupce Prahy jak ve vlastněných společnostech, tak i příspěvkových organizacích města.
Opoziční TOP 09 nově schválenou strategii podporuje
Opoziční TOP 09 nově schválenou strategii podporuje, na druhé straně však materiál podle jejího názoru bohužel není příliš konkrétní. "Některé z připomínek, které jsme předložili, byly do materiálu zapracovány. Stále však není řešena kontrola firem ve vlastnictví města a transparentnost jejich hospodaření. I nadále na tuto skutečnost budeme upozorňovat, považujeme ji za stěžejní. Stejně tak podstatná bude i aplikace opatření v praxi, o které se v dokumentu také nic nedozvídáme," okomentoval nedávno předseda zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček. Vedení město vycházelo z protikorupční strategie schválené v roce 2010, která zahrnovala 67 úkolů. Z toho 60 procent se podle informací radní splnilo na 100 procent.
Denisa Šindlerová