Projektovou žádost předložila Praha 10 jako součást své dlohodobé strategie získávat prostředky i z evropských zdrojů a investovat je do městské části.
Přitom Praha 10 patří k nemnohým pražským radnicím, které o takovou šíři prostředků a v takovém rozsahu žádají – některé radnice zatím tomto financování teprve uvažují. V rámci únorové žádosti z tzv. Norských fondů jde o modernizace prostor a vybavení základních škol se zaměřením na sport a volný čas, třeba běžecký ovál, školní informační centrum či posilovnu.
Pokud fondy Evropské unie projekt schválí, mohly by děti všech věkových a sociálních skupin na školách zřizovaných radnicí Prahy 10 získat kvalitnější základní školství díky modernímu technickému zázemí a rozšíření nabídky atraktivních aktivit pro volný čas. „Předmětem projektu je rekonstrukce stávajících, z technického a bezpečnostního důvodu již nevyhovujících prostor některých základních škol,“ říká šéf úřadu Martin Slavík, který důležitost podávání projektů na získávání evropských peněz pro Prahu 10 zdůrazňuje, „a současně vybudování nových, moderních prostor pro zajištění všestranného rozvoje osobnosti žáka.“
Realizace projektu svým zaměřením navazuje na snahu vedení radnice o zlepšení technického stavu a vybavení všech školních budov, čímž má vazbu na projekty rekonstrukce základních škol, které byly v minulosti uskutečněny, např. rekonstrukce povrchu sportovních hřišť a jejich vybavení drobnými sportovními zařízeními v ZŠ Švehlova. „Žádost o peníze z EU do školství také navazuje projekt na programové prohlášení Rady městské části,“ vysvětluje starosta Vladislav Lipovský (ODS), který je zároveň odpovědný na školství v Praze 10, „a to podporou zkvalitňování podmínek pro vzdělávání a financováním investičních akcí a oprav ve školních budovách.“ Z hlediska obyvatel dojde vzhledem k navázání větší integrity mezi školou a okolní občanskou základnou k rozšíření možností trávení volného času aktivním způsobem, a to zejména v oblasti kultury a sportu.
Efekt tak peníze z norských fondů do školství mohou přinést všem. „Realizace projektu současně přispěje ke zvýšení atraktivity Prahy 10 s ohledem na zkvalitnění zázemí areálu škol a jejich využívání i pro mimoškolní aktivity, a to jak žáky a dětmi, tak i dospělými občany této městské části,“ dodává tajemník Martin Slavík. Od možné realizace projektu si tajemník slibuje i významný synergický (součinně působící) efekt v oblasti: „Mohl by sebou přinést i zvýšení návštěvnosti i renomé základních škol v naší městské části a pak zájem o ně poroste.“
Co, kde a za kolik
Radnice žádá o prostředky, jež odpovídají současným standardům kladeným na moderní základní školu. „Musíme v případě schválení těchto projektů se na jejich financování podílet,“ říká tajemník Slavík, „a jsme připraveni na spolufinancování ve výši 15 % i na předfinancování ve výši 6,5 %.“ Spolufinancování i předfinancování bude zajištěno z rozpočtu Prahy 10, což zastupitelstvo schválilo v prosinci minulého roku. „Celkový rozpočet projektu je cca 27 200 446 Kč,“ uvádí místostarosta odpovědný za ekonomiku Antonín Weinert (ČSSD), „přičemž finanční spoluúčast MČ Praha 10 činí 15 %, tj. 4 080 067 Kč.“ A kdy by se, budou-li schváleny, mohly projekty realizovat? „Realizační fáze projektu je plánována od ledna 2009 do prosince 2010, tj. 24 měsíců od podpisu smlouvy,“ uvádí tajemník Martin Slavík.