Proto Úřad městské části Prahy 10 připravil akci pod názvem „Stop kriminalitě na seniorech", aby zdejší starší spoluobčany seznámil s možnostmi prevence a způsoby jak návštěvě nezvaných hostů zabránit.
„Městská policie se bezpečnosti seniorů věnuje dlouhodobě, ať už jde o vydávání informačních materiálů, organizování tematických besed či poradenství v oblasti ochrany osobního bezpečí a majetku," vysvětlil první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který má bezpečnost v hlavním městě na starost. V první červnové pondělí se v Praze 10 sešlo okolo dvou stovek seniorů, aby se dozvěděli více o možnostech zajištění své bezpečnosti. Akce, kterou pořádal zdejší městský úřad, se zúčastnili hasiči a zástupci Útvaru prevence Městské policie hl. m. Prahy (MP), kteří hostům promítli krátký instruktážní film. „Starší lidé jsou mnohdy velmi důvěřiví a neuvědomí si, že si v cizím člověku do bytu mohou pustit i potenciálního zloděje," vysvětluje Tomáš Řezník z útvaru prevence MP. Jeho slova doplňuje ředitel Obvodního ředitelství MP Praha 10 Michal Ridl: „Proto se jim stejně jako naši kolegové z útvaru prevence snažíme radit, jak postupovat, když u jejich dveří zaklepe neohlášená návštěva. Zatímco naši kolegové jim radí v rámci přednášek jako byla tato, my je oslovujeme spíše v konkrétních situacích."
Strážníci v těchto případech doporučují především obezřetnost. Lidé, a to každého věku, by nikdy neměli vpouštět do bytu cizí osoby, dokud se nepřesvědčí, o koho jde. S nezvanými hosty lze komunikovat skrze zavřené dveře nebo jen přes pootevřené dveře zajištěné bezpečnostním řetízkem. Ten si mnoho z hostů akce odneslo, aby jej doma mohli připevnit ke dveřím a používat. Všichni si mohli odnést také osobní alarm. Malý elektronický hlídač nosí člověk v kapse, na tašce nebo někde v dosahu ruky. V případě nebezpečí vytáhne pojistku a alarm začne vydávat akustický signál.
Na závěr pak nechyběl ani prostor pro dotazy, které se nejčastěji točily jednak kolem pravidel bezproblémového přecházení komunikací a především pak kolem zajištění vlastní bezpečnosti v bytě či rodinném domě.
Co tedy můžete pro vetší bezpečí v domě či bytě udělat?
- - Prevence začíná u řádně zamčených vstupních dveří
- - Zajistěte nejrizikovější místa, ať už jde o okna, balkonové dveře či okna do světlíku
- - Nevpouštějte do bytu cizí osobu, dokud nevíte, o koho jde
- - Nenechte se ošálit podezřelými hosty vydávající se za zaměstnance určité společnosti
- - Každý zaměstnanec firmy má u sebe průkaz a návštěvu musí se předem ohlásit
- - V případě nejistoty ověřte návštěvu u dané společnosti
- - Nikdy nenechávejte cizí osoby v bytě samotné