"Jako členka vedení pražského magistrátu mohu jen těžko zpochybňovat rozsudek nezávislého soudu. Chtěla bych ale říct, že umělecký projekt se semafory mě osobně velice oslovil. Byla bych ráda, kdybychom našli v Praze vhodné místo, kde by pan Týc mohl v tomto smyslu svobodně tvořit bez hrozby represe ze strany státu," uvedla radní pro oblast majetku a podpory podnikáni Aleksandra Udženija (ODS).
Pokud by se někteří z Týcových "panáčků" měly stát skutečnými dopravními značkami, musela by pro ně radní Udženija získat povolení ministerstva dopravy.
"Jednotlivé varianty značek jsou určené ve vyhlášce, kterou ministerstvo vydává. Každá z alternativ panáčků na semaforech by se tu tak musela objevit," řekl agentuře Mediafax mluvčí rezortu Martin Novák. "Nás v tomto ohledu nemůže nikdo obejít, v opačném případě nemůže být taková značka právně závazná," dodal.
Iniciativa pražské radní ale není v reálném silničním provozu bez šance. "Nebráníme se jednání. Vím, že v minulosti už byly úvahy o tom, aby se tito panáčci nějak oživili. Mohlo by to začít jako pilotní projekt, který bychom následně vyhodnotili," naznačil Novák.
Právě kvůli uměleckému projektu se semafory byl Roman Týc odsouzen a tento týden by měl nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody ve věznici s dozorem v Praze na Pankráci. Měsíční vězení jej čeká za to, že v roce 2007 nahradil v Praze na padesáti semaforech pro chodce čočky se statickými panáčky za panáčky v pohybu.
Výrazně odlišnými panáčky na semaforech pro chodce se proslavil například východní Berlín, který ze symbolu těží díky zájmu turistů dodnes.
Zuzana Fojčíková