"Zatímco v roce 2007 bylo v průměru vykazováno z bytu nebo domu na deset dní průměrně za měsíc pět násilníků, v roce 2012 je to již 14 případů," popsal nárůst domácího násilí v Praze náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický (ODS) s tím, že mezi červencovými ohroženými osobami byl i jeden muž. Nejčastěji policie zasahovala u partnerského násilí. "Problémem zůstává, že domácímu násilí v rodinách často přihlížejí děti, které si často psychické problémy odnáší do budoucna. Třeba v červenci zažilo napětí, hádky, fyzické útoky a psychický nátlak 24 nezletilých dětí," upřesnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.
"...zpočátku se chovají solidně...."
Odhalené případy jsou stále více brutálnější - jako například červencový příběh 55leté ženy. Ta přijala do podnájmu 49letého muže, který se zprvu choval solidně, oba se intimně sblížili. Muž ale začal pít, ponižoval ji a občas ji uhodil. Po prvním útoku zavolala žena policii a muž skončil na záchytce. Po týdnu násilník zaútočil znovu a posílený alkoholem týral ženu tři hodiny v bytě. "Zacpával jí ústa, aby nemohla křičet, škrtil ji," popsala vedoucí pražského Intervenčního centra Barbora Holušová. Řádění muže ukončili až policisté, kteří ho odvezli do cely předběžného zadržení. Následně došlo k jeho vykázání z bytu.
Nebojte se volat pomoc - služby jsou bezplatné
Intervenční centrum poskytuje ohroženým osobám sociálního pracovníka, psychologa a právníka, nabízí možnost dlouhodobě se zúčastňovat svépomocné terapeutické skupiny. Všechny služby jsou bezplatné. "Nově při řešení domácího násilí nabízíme doprovázení matkám s dětmi při jednání na oddělení péče o dítě na úřadech," vysvětlila Holušová. Za pět let fungování zákonů proti domácímu násilí se podle informací pracovníků centra zlepšila nejen práce Policie ČR, ale rozšířily se i služby na pomoc obětem násilí. "Často se stává, že klientky se bojí úřadů a policie a uklidní je až naše nabídka doprovodu na úřední jednání. Někdy tím nastartujeme aktivitu klientky," dodala Holušová. Ohrožené osoby totiž začínají řešit domácí násilí v průměru až po pěti až šesti letech.
Denisa Šindlerová